English German Italian Polish Russian

Niedziela Dobrego Pasterza - 22 kwietnia 2018 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE - IVNIEDZIELA WIELKANOCY –
DOBREGO PASTERZA
      -  22 kwietnia 2018

 

1.Dzisiaj rozpoczynamy tydzień modlitw o powołania do służby w Kościele. Codziennie będziemy prosić o nowych kapłanów, misjonarzy, osoby konsekrowane. Będziemy modlić się, aby wezwani przez Pana żniwa ochotnym sercem przyjęli powołanie, a także, aby rodziny wspierały tych, których Pan sobie wybrał. Niech błogosławieństwo nowych powołań spocznie również na naszej wspólnocie parafialnej.

 

2. Spotkanie dzieci przygotowujących się do I Komunii św. w czwartek o g. 16.00; natomiast kandydatów do bierzmowania po wieczornej Mszy św.

 

3.W czwartek o g. 19.00 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Przystanek Historia” w sali Kurii Biskupiej organizowane przez Oddziałowe Biuro Edukacji IPN na temat biografii ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz zostanie wyświetlony film: „Miałem ojca w wyobraźni”. Serdecznie zapraszamy.

 

4.Za tydzień ofiary na tacę w ostatnią niedziele miesiąca na renowację tablicy pamiątkowej z konsekracji kościoła z 1903 r.

 

5.Jutro 23 kwietnia uroczystości ku czci św. Wojciecha, głównego Patrona Polski, naszej diecezji, parafii i katedry. Nasze uroczystości, jutro rozpoczniemy o g. 17.00. nieszporami ku czci św. patrona, następnie procesja z relikwiami św. Wojciecha do katedry i Msza św. odpustowa o g. 18.00. Znajdźmy czas na spotkanie z Chrystusem na modlitwie w intencji naszej umiłowanej Ojczyzny oraz w intencji ks. bp Ordynariusza z okazji Jego imienin. Serdecznie zapraszamy do licznego udziału w tych uroczystościach, a także prosimy o udział  w procesji poczt sztandarowych.

 

6.W tym tyg. pożegnaliśmy z naszej wspólnoty: Ś.P. + Janinę Czajkowską, pomódlmy się wspólnie o spokój jej duszy…

 

 

 

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

 

·        23 IV – św. Wojciech (ok. 956-997), biskup Pragi, misjonarz wśród Prusów, męczennik za wiarę, patron Gniezna i Polski.

 

·        25 IV – św. Marek (I w.), pochodzący z Jerozolimy towarzysz wypraw misyjnych św. Piotra i św. Pawła, autor drugiej Ewangelii kanonicznej.

 

Ogłoszenia duszpasterskie - III Niedziela Wielkanocna - Niedziela Biblijna - 15.04.2018 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE - IIINIEDZIELA WIELKANOCY –
NIEDZIELA BIBLIJNA
      15 kwietnia 2018

 

1.Przez rozpoczynający się cały tydzień chcemy pochylać się nad Pismem Świętym. W Tygodniu Biblijnym zachęcamy przede wszystkim do indywidualnej lektury i medytacji Słowa Bożego. Szczególnie zachęcamy do zainteresowania się Listem do Rzymian i Księgą Przysłów. Przy wyjściu z kościoła będziemy mogli zabrać fragmenty tych ksiąg natchnionych. Znajdźmy w tym tygodniu czas na spotykanie się z Panem w Jego słowie.

 

2.Za tydzień, w Niedzielę Dobrego Pasterza, będziemy modlić się o nowe powołania do służby w Kościele: o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.

 

3.W niedziele wielkanocne na Promenadzie nad jeziorem od g. 15.00 – do 17.00, odbywać się będzie spotkania ewangelizacyjne, by pomóc naszej wierze. Zachęcamy do udziału we wspólnym śpiewie i modlitwie.

 

4.W jutrzejszy III poniedziałek miesiąca wspólnota Dzieła Nieustannej Nowenny Uczniów Jezusa, zaprasza na wspólną modlitwę o g. 17.00, następnie różaniec i Msza św. wotywna o Duchu Świętym.

 

5.Ministranci z naszej parafii po jesiennych rozgrywkach w piłkę halową uzyskali awans do Mistrzostw Polski Liturgicznej Służby Ołtarza, które odbędą się w Rzeszowie w dniach 1-2 maja. Organizowany jest wyjazd, aby wspólnie dopingować naszych reprezentantów oraz zwiedzić Lublin i Rzeszów. Koszt wyjazdu to 250 zł. Zgłoszenia u ks. Arkadiusza do 20 kwietnia.

 

6.Została odnaleziona oryginalna tablica z konsekracji naszego kościoła z 1903 r. Chcemy dokonać renowacji tej tablicy, a następnie umieścić ją w kościele w 115 rocznicę poświęcenia świątyni 19 sierpnia. W ostatni niedzielę miesiąca będziemy zbierać ofiary na ten cel.

 

7.Dziękujemy ks. Bogusławowi ze Wspólnoty Krwi Chrystusa za obecność i wygłoszone słowo Boże. Po Mszy św. osoby zainteresowane tą duchowością mogą osobiście porozmawiać z ks. oraz nabyć materiały formacyjne.

 

8.W tym tyg. pożegnaliśmy św. Ś.P. + Eugenie Kurza - pomódlmy się wspólnie o spokój jej duszy.

Ogłoszenia duszpasterskie - Ur. Miłosierdzia Bożego - 08.04.2018 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE - IINIEDZIELA WIELKANOCY   CZYLI MIŁOSIERDZIA BOŻEGO  - 8 kwietnia 2018

 

1.Dzisiaj rozpoczyna się w Kościele w Polsce Tydzień Miłosierdzia. Doświadczamy Bożego miłosierdzia w naszym życiu i to powinno skłaniać nas do okazywania miłosierdzia innym, a szczególnie najbardziej potrzebującym. Dzisiaj i przez cały tydzień otaczamy szczególną modlitwą tych, którzy na co dzień zajmują się działalnością charytatywną w naszej parafii. Dziękujemy za zebrane dzisiaj ofiary na duszpasterstwo charytatywne naszej diecezji. Zachęcamy do podjęcia dzieł miłosierdzia w swoim najbliższym otoczeniu. Przy wyjściu z kościoła możemy zabrać fragment Dzienniczka św. s. Faustyny przygotowany przez młodzież, by jeszcze bardziej przybliżyć sobie Tajemnicę Miłosierdzia Bożego.

 

2.Jutro będziemy świętować przeniesioną z Wielkiego Tygodnia uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Msze św o g. 7.00 i 18.00. Uroczystość ta od lat obchodzona jest jako Dzień Świętości Życia i Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Chcemy otoczyć modlitwą każde poczęte dziecko i jego rodziców. Podczas Mszy Świętych będzie można podjąć dzieło adopcji dziecka poczętego, składając zobowiązanie codziennej modlitwy przez okres 9 miesięcy w intencji nienarodzonego dziecka i jego rodziców. Za ławkami są do zabrania deklaracje i modlitwy na jutrzejszą uroczystość.

 

3.We wtorek 10 kwietnia - w 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej polecimy Bogu tych, którzy zginęli pod Smoleńskiem, oraz będziemy modlić się w intencjach naszej Ojczyzny na Mszy św. o g. 18.00. Następnie złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą to wydarzenie na Pl. Katedralnym, zapraszamy poczty sztandarowe oraz wszystkich wiernych do wspólnej modlitwy.

 

4.W sobotę dzień skupienia Wspólnoty Krwi Chrystusa – szczegóły na plakacie. Za tydzień będziemy obchodzić Niedzielę Biblijną.

 

5.Zachęcamy do lektury prasy katolickiej; mamy do rozprowadzenia nowy nr Martyrii i kwartalnika Miłujcie się.

 

Niedziela Zmartwychwstania - ogłoszenia duszpasterskie - 01.04.18 r.

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE - NIEDZIELA WIELKANOCNA         ZMARTWYCHWSTANIA  PAŃSKIEGO- 1 kwietnia 2018

 

1.Od wczesnego rana pozdrawiamy się dzisiaj radosnym: Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał! Jest to nasze wielkanocne wyznanie wiary. Na tej prawdzie opiera się całe chrześcijaństwo i wiara Kościoła. Od świadków Zmartwychwstałego rozpoczęło się głoszenie Dobrej Nowiny na całym świecie. Niech prawda o powstaniu z martwych naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa, która niesie także nadzieję naszego zmartwychwstania, przenika całe nasze życie. Niech będzie ukojeniem w cierpieniu i smutku, niech stanie się źródłem radości w naszej codzienności. Niech dodaje siły w zmaganiu się ze słabościami. Niech przenika nasze życie rodzinne, zawodowe i społeczne. Osiem pierwszych dni stanowi oktawę Wielkanocy i obchodzi się je jako uroczystości Pańskie. Z tego powodu w piątek w oktawie Wielkanocy nie obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania mięsa.

 

2.Jutro – drugi dzień świąt, Msze św. jak w każdą niedzielę. Dziś i jutro nie ma mszy św. o g. 19.30. Jutrzejsza taca przeznaczona jest tradycyjnie na potrzeby Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego św. Jana Pawła II.

 

3.W tym tygodniu przypada I czwartek, piątek i sobota miesiąca. Uczcijmy te dni przez przyjęcie Komunii św. i udział w nabożeństwach. W I piątek spowiedź dzieci o g. 16.30. W tym dniu odwiedzimy chorych. Wieczór Uwielbienia z modlitwa o uzdrowienie w I piątek, rozpoczęcie wieczorna Eucharystią.

 

4.W Diecezjalnym Sanktuarium Bożego Miłosierdzia na osiedlu Konieczki trwa nowenna przed niedzielną uroczystością Bożego Miłosierdzia. Każdego dnia czuwanie modlitewne poszczególnych wspólnot i grup (informacje na plakatach w przedsionku kościoła). W sobotę spotkanie Dzieła Nieustannej Nowenny Uczniów Jezusa od g. 14.00. Serdecznie zapraszamy.

 

 

Ogłoszenia duszpasterskie Niedziela Palmowa 25 marca 2018 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ      25 marca 2018

 

1.Rozpoczynamy Wielki Tydzień, wchodząc bezpośrednio w przeżywania tajemnicy największych świąt chrześcijaństwa. Dzisiaj ostatnie nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym o g. 17.15.

 

2. Niedziela dzisiejsza obchodzona jest jako ŚDM. Msza św. w naszej katedrze z udziałem młodzieży dzisiaj o g. 14.00. Następnie Misterium Męki Pańskiej przygotowane przez młodzież z naszej parafii. To Misterium będzie jeszcze raz przedstawione w poniedziałek po wieczornej Eucharystii. Jutro msza św. o g. 12.00 przy relikwiach św. Stanisława Kostki.

 

3.W Wielki Czwartek – o g. 10.00 - Msza św. z poświęceniem oleju krzyżma do sprawowania sakramentów świętych: chrztu, bierzmowania, święceń kapłańskich i  namaszczenia chorych. Msza św. krzyżma z udziałem całego duchowieństwa naszej diecezji i LSO. Wieczorem zapraszamy na g. 18.00 na Mszę Wieczerzy Pańskiej - pamiątka ustanowienia sak. Eucharystii i Kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po Mszy św. – przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ołtarza adoracji, zwanego Ciemnicą i czuwanie z Panem Jezusem do g. 22.00.

 

4.W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. O g. 9.00 Ciemna Jutrznia – modlitwa brewiarzowa. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej o g. 12.00. Koronka do Bożego Miłosierdzia o g. 15.00. O g. 18.00 – zapraszamy na śpiew wszystkich części Gorzkich Żali. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Liturgia Męki Pańskiej z adoracją Krzyża o g. 19.00. Po jej zakończeniu, będziemy czuwać przy Grobie Pańskim. Rozpoczniemy Noc Konfesjonałów z możliwością spowiedzi do g. 24.00. Porządek adoracji w Ciemnicy podany na plakacie.

 

5.Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. O g. 9.00 Ciemna Jutrznia. Zachęcamy do zachowania postu w tym dniu. Błogosławieństwo pokarmów od g. 10.00 co godzinę do g. 16.00.

 

6.Uroczystości Wigilii Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczniemy o g. 20.00 od poświęcenia ognia i zapalenia świecy paschalnej. Przynosimy ze sobą świece. Będziemy celebrować noc Paschy Pana – noc Jego przejścia ze śmierci do życia. Będziemy celebrować Jego zmartwychwstanie, Jego zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem. Będziemy słuchać słowa Bożego, znów zaśpiewamy radosne Alleluja, a także weźmiemy udział w poświęceniu wody i odnowimy przyrzeczenia chrzcielne. Wigilię Paschalną zakończymy procesją rezurekcyjną. Oznajmimy całemu światu, że Chrystusa rzeczywiście Zmartwychwstał. Wspólnoty parafialne, poczty sztandarowe, a także dzieci zapraszamy do czynnego udziału w procesji. Uroczysta msza św. w Niedziele Zmartwychwstania o g. 6.00 z procesją eucharystyczną,  następnie msze św. jak w każdą niedzielę. Szczegółowy plan na stronie internetowej i na plakatach w przedsionku kościoła.

 

7.Zachęcamy do nabycia świec Paschałków na stół wielkanocny, a także Martyrii.

 

8.Z naszej wspólnoty Bóg powołał do wieczności w tym tyg. : Ś.P. + Władysława Sobociak.

Ogłoszenia duszpasterskie V niedziela wielkopostna 18 marca 2018 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE - VNIEDZIELA WIELKIEGO POSTU  
18 marca 2018

 

1. W V niedzielę Wielkiego Postu Pan Jezus mówi otwarcie, że musi umrzeć, aby wydać plon obfity, że zostanie nad ziemię wywyższony na krzyżu, aby pociągnąć wszystkich do siebie. Starajmy się jak najpełniej przez osobiste nawrócenie współuczestniczyć z Panem Jezusem w Jego dziele odkupienia każdego z nas.

 

2. Wezwaniem do Ducha Świętego rozpoczynamy rekolekcje wielkopostne. Witamy serdecznie w naszej parafii ks. prał. Zbigniewa Sobolewskiego, odpowiedzialnego za Dzieło Ad Gentes – pomoc polskim misjonarzom,  otaczamy gorącą modlitwą jego osobę. Zapraszamy dziś na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o g. 17.15, Msza św. dla studentów i osób pracujących jak w każdą niedzielę o g. 19.30. W kolejne dni rekolekcyjne nasze spotkania: poniedziałek, wtorek i środę msze św. o g. 7.00; 12.00 i  g. 18.00-  We wtorek spotkanie z rodzicami dzieci I komunijnych, w środę z rodzicami młodzieży bierzmowanej. Plan rekolekcji znajdziemy na plakacie w przedsionku kościoła i na stronie internetowej parafii.  Postarajmy się zachęcić osoby nam bliskie do udziału w rekolekcjach. Serdecznie zapraszamy wszystkich naszych parafian. Jednocześnie w poniedziałek i we wtorek rekolekcje szkolne.

 

3. Jutro przypada uroczystość św. Józefa, oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i patrona Kościoła. Za przyczyna św. opiekuna św. Rodziny będziemy zawierzać mężów i ojców św. Józefowi podczas każdej mszy św.

 

4. W Wielkim Poście gromadzimy się na nabożeństwach pasyjnych: Droga Krzyżowa w piątek o g. 16.30 – dzieci a o g. 17.15 – młodzież i dorośli.

 

5. Jak co roku zapraszamy do udziału w Drodze Krzyżowej ulicami naszego miasta w najbliższy piątek – rozpoczęcie o g. 19.00 na Pl. Jana Pawła II. Niech to nabożeństwo stanie się wyrazem naszej głębokiej wiary i umiłowania Krzyża. Nasza parafia niesie krzyż przy VII stacji. Również w piątek w naszej katedrze nabożeństwa Drogi Krzyżowej o g. 16.30 dla dzieci, o g. 17.15 dla dorosłych. Postarajmy się wziąć udział w tych nabożeństwach pasyjnych. W sobotę 24 marca o godz. 20.00 na Wzgórzu św. Brunona w Giżycku odbędzie Plenerowe Misterium Męki Pańskiej.

 

6. Za tydzień – Niedziela Palmowa, która wprowadza nas w ostatni etap czasu Wielkiego Postu. Poświęcenie palm na każdej mszy św. - o g. 10.45 – procesja z palmami wokół katedry; o g. 11.00 – konkurs palm wykonanych przez dzieci. O g. 14.00 msza św. pod przewodnictwem J. E. ks. bp Jerzego, procesja wokół kościoła, a także Misterium Męki Pańskiej przygotowanej przez naszą młodzież. W taki sposób będziemy świętować Dzień Młodzieży. W tym dniu przeżyjemy peregrynacje relikwii św. Stanisława Kostki – Patrona Młodzieży z racji 450 rocznicy Jego śmierci. Serdecznie zapraszamy młodzież z palmami. Liczymy na obecność szczególnie młodzieży bierzmowanej.

 

7. Już dzisiaj zachęcamy, aby przygotować się do dobrej spowiedzi wielkanocnej i nie odkładać sakramentalnego pojednania się z Panem Bogiem na ostatnie dni Wielkiego Postu i  Triduum Paschalne. W naszej katedrze Noc Konfesjonałów - posługa sakramentalna wieczorem do północy w Wielki Piątek.

 

8. Przy wyjściu z kościoła rozprowadzamy świece świąteczne Paschałki w cenie 6 zł.

Do skarbony przy ołtarzu Matki Bożej możemy składać ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego.

 

9. W najbliższy poniedziałek wraz ze wspólnotą Dzieła Nieustannej Nowenny Uczniów Jezusa zapraszamy na wspólna adoracje o g. 17.00. Wszyscy jesteśmy napełnieni Duchem Świętym, niech On napełnia nasze serca.

 

Ogłoszenia duszpasterskie - IV niedziela wielkopostna - 11.03.2018 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE - IVNIEDZIELA WIELKIEGO POSTU   

11 marca 2018

 

1.W Wielkim Poście gromadzimy się na nabożeństwach pasyjnych: Droga Krzyżowa w piątek o g. 16.30 dla dzieci, o g. 17.15 dla młodzieży i dorosłych, Gorzkie Żale w niedzielę o g.17.15.

 

2.Od następnej niedzieli 18 marca – rozpoczynają się rekolekcje wielkopostne w naszej parafii, które w tym roku poprowadzi ks. prał Zbigniew Sobolewski. Otoczmy to dzieło modlitwą, prosząc w intencjach rekolekcjonisty, spowiedników i wszystkich uczestniczących w rekolekcjach. Cały program rekolekcji znajdziemy w gablotce parafialnej, na specjalnym plakacie oraz  na serwisie internetowym parafii. Postarajmy się zaprosić tych, którzy już zatracili kontakt z kościołem i dajmy im świadectwo, że Chrystus jest jedyna drogą miłości, prawdy i życia. Serdecznie zapraszamy.

 

3.  Rycerze Columba zapraszają na Ekstremalną Drogę Krzyżową, która odbędzie się 16 marca. To nocna wędrówka i rozważanie Misterium Męki Pańskiej na odcinku 40 km symbolizujących 40 dni wielkiego postu. Rozpoczęcie o g. 21.00 w Parafii św. Tomasza Ap. Zapisy na stronie internetowej www.edk.org.pl.

 

4.Inauguracja obchodów Jubileuszu 350-lecia przybycia Kamedułów na Wigry rozpoczyna się dzisiaj;  g. 13.00 – transmisją na żywo w TVP POLONIA mszy św. pod przewodnictwem ks. bpa Jerzego. Zapraszamy do duchowej łączności przez telewizję.

 

5.Wielkopostna Jutrznia – poranna modlitwa kościoła ze wspólnota Drogi Neokatechumenalnej, zapraszam serdecznie na poranne Laudesy od poniedziałku do piątku o g. 5.45. Z pewnością pomoże nam to przeżyć ten Wielki Post, jako czas naszego nawrócenia.

 

6.W niedziele 18 marca społeczność szkoły gimnazjalnej nr 1, po mszy św. o g. 9.45 i 11.00 będą rozprowadzać palmy i inne świąteczne dekoracje, wykonane przez uczniów. Dochód w całości przeznaczony będzie na leczenie chorej Zosi.

 

7.Jak co roku uczestniczymy w akcji Caritas przy rozprowadzaniu świec wielkanocnych tzw. Paschałków. Cena świecy 6 zł. Przy wyjściu, Martyria i Dialog – biuletyn parafialny.

 

8.W tym tyg. pożegnaliśmy : Ś.P. + Krystynę Wysocką, pomódlmy się wspólnie o spokój jej duszy.

ODWIEDZIŁO NAS:

Dziś173
Wczoraj115
W Tygodniu450
W Miesiacu1476
Wszystkie71720