Słowo pasterskie ks. bp Jerzego 29 pażdziernik 2017 r.

Słowo pasterskie Biskupa Ełckiego przed uroczystością Wszystkich Świętych
 i Dniem Zadusznym

1.W uroczystość Wszystkich Świętych - 1 listopada, wspominamy świętych i błogosławionych. Poprzez nich wielbimy samego Boga, który jest źródłem wszelkiej świętości. On do niej nas zaprasza: Świętymi bądźcie, bo Ja jestem Święty . Na drogę świętości weszliśmy w dniu naszego chrztu św. Do Nieba możemy wejść tylko dzięki krwi Baranka, dzięki Krwi Chrystusa. Oto nasza nadzieja, która nie zawodzi. Jeśli wędrujemy w życiu z Panem, On nas zaprowadzi do Nieba! Z kolei Dzień Zaduszny jest wspomnieniem Wszystkich Wiernych Zmarłych. W tym dniu wspomina się zmarłych pokutujących w czyśćcu za grzechy. W tych dniach idziemy na cmentarze, stajemy przy grobach najbliższych i naszych bohaterów narodowych. Idziemy do kościołów, by modlić się i polecać wiernych zmarłych w Mszach św. i w wypominkach.

2. Ze smutkiem obserwujemy w naszej Ojczyźnie, która ma korzenie chrześcijańskie, że szerzy się antychrześcijański Halloween. Jest to powrót do pogaństwa i praktyk demonicznych między innymi w środowiskach szkolnych, a nawet w przedszkolach w formie niewinnej zabawy. Ten zwyczaj sięga do pogańskich obchodów święta duchów i celtyckiego boga śmierci. To anglosaskie święto, obce naszej kulturze, jest w sposób sztuczny przenoszone na nasz grunt. Czyni ono pewne zamieszanie w umysłach dzieci i młodzieży. Ten fakt napełnia nas niepokojem, że dzieje się to w katolickiej Polsce. Pragnę przestrzec wszystkich ochrzczonych przed tym antychrześcijańskim zwyczajem. Jest to wielkie wyzwanie dla ludzi wierzących. Nie wracajcie do pogaństwa. Nieście w dzisiejszy świat dobrą nowinę o Królestwie Bożym, nieście Jezusa Chrystusa. Proszę was, byście nie brali udziału w zabawach halloweenowych. Jesteście dziećmi Bożymi, odkupionymi Krwią Chrystusa. Proszę was, katolickich rodziców, chrońcie wasze dzieci i młodzież przed grozą i strachem związanymi z tym pogańskim zwyczajem. Nie lekceważcie duchowego zagrożenia dla waszych dzieci. Proszę was, nauczycieli, nie organizujcie w szkołach imprez i zabaw połączonych z przebieraniem się dzieci i młodzieży za istoty ze świata ciemności. Takie zabawy często rujnują duchowość dzieci i młodzieży, nie wnosząc nic pozytywnego i wartościowego. Proszę was, duszpasterzy, katolickich nauczycieli, a szczególnie katechetów, ukazujcie swoim uczniom tradycję chrześcijańską związaną ze świętymi i zmarłymi oraz przestrzegajcie ich przed nieodpowiedzialną i antychrześcijańską zabawą. Praktykowanie pogańskiego zwyczaju Halloween jest niezgodne z nauką Kościoła katolickiego (KKK 2126; 2117).

3.Wobec coraz częściej pojawiających się w szkołach różnych praktyk z okazji uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, zwracam się z apelem do wszystkich duszpasterzy, katechetów, nauczycieli, by podczas prowadzonych zajęć z dziećmi i młodzieżą przygotowywali uczniów do głębokiego przeżycia tej uroczystości, z uwzględnieniem całej jej istoty i prawdy płynącej z Bożego Objawienia, a także należytej powagi. Ze szczególnym apelem zwracam się do rodziców i gorąco zachęcam, by te szczególne dni w życiu Kościoła – uroczystość Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny – stały się okazją do modlitwy, aby razem z dziećmi wybrać się na cmentarz, nawiedzić groby bliskich, a także ukazać im chrześcijański sens życia i perspektywę życia wiecznego z Bogiem. Usilnie zachęcam, by zapoznawać uczniów z pięknymi i wartościowymi inicjatywami, jakie pojawiają się z okazji uroczystości Wszystkich Świętych, jak np. Marsz Świętych, Noc Świętych, Bal Świętych itp.

4.Kieruje także słowo do was: drogie dzieci i kochana młodzieży, abyście w tych dniach zapytali swoich rodziców, o co prosili Kościół Boży, kiedy przynieśli was do chrztu. Prosili o wiarę, o chrzest, o świętość dla was! Przypomnijcie sobie waszą I Komunię św., jak wyznawaliście wiarę i wyrzekaliście się zła i grzechu. Dlatego zobowiązuję także i was, w imię czystości wiary w Jezusa Chrystusa umiejcie sami odmawiać angażowania się w złe pogańskie doświadczenia. Żyjcie wiarą w Jezusa Chrystusa, wypowiadając: „Jezu, ufam Tobie!”. Zachęcam do modlitwy różańcowej. Pamiętajcie, szatan boi się modlitwy różańcowej. Boi się człowieka z różańcem w ręku, bo to jest najlepsza tarcza przeciwko jego podszeptom i atakom. To jest najskuteczniejsza broń, by zwyciężyć zło i szatana. Tę tarczę i broń daje nam Maryja. Zapewniam was, drogie dzieci i droga młodzieży, o mojej modlitwie, modlitwie kapłanów, osób życia konsekrowanego, w waszych intencjach, aby Duch Święty was umacniał w walce ze złem. Proście Go słowami: „Przyjdź, Duchu Święty!”. Modlimy się z kapłanami za was, drodzy nauczyciele, katecheci, abyście mieli odwagę żyć swoją wiarą i dawać świadectwo waszej wiary. Za was, drodzy rodzice, abyście dawali Boga waszym dzieciom, bo kto daje Boga, daje zawsze wiele, a kto nie daje Boga, daje zawsze mało. Pamiętamy o was, drodzy nauczyciele i katecheci, i prosimy Matkę Najświętszą, by miała was zawsze w swojej opiece. Na wzór Maryi słuchajcie Boga i dochowujcie Mu wierności, stając się świadkami dobra, prawdy i piękna.

Wszystkim z serca błogosławię: w Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. + Jerzy Mazur Biskup Ełcki * * * Ełk, 27 października 2017 roku