Ogłoszenia na Środę Popielcową - 1 marca 2017 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE - ŚRODA POPIELCOWA                1 marca 2017

1.Dziś – Środa Popielcowa, rozpoczynająca Wielki Post i kwartalne dni modlitw o ducha pokuty oraz kolejny dzień Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu.

Przyjmując dziś popiół na głowy, daliśmy wyraz temu, że chcemy pokutować za grzechy i wejść na drogę nawrócenia. Prawo Boże obliguje nas do czynów pokutnych: modlitwy, postu i jałmużny, a Kościół wyznaczył jako dni i okresy pokuty piątki całego roku i czas Wielkiego Postu. Kierując się duchem miłości ku Bogu, katolik nie bierze udziału w hucznych zabawach w tym okresie.

Przypominamy, że dziś obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania mięsa i post ścisły.

2.W głębszym przeżywaniu Wielkiego Postu pomogą nam nabożeństwa wielkopostne. W każdy piątek w naszej katedrze o g. 17.15 będziemy szli za Chrystusem Jego drogą krzyżową, dzieci zapraszamy na g. 16.30, w niedziele o g. 17.15 będziemy rozpamiętywali Jego mękę podczas gorzkich żali. Nie żałujmy czasu, aby w zlaicyzowanym dziś świecie pokazać, że mocno trwamy przy Chrystusowym krzyżu – znaku zbawienia. Niech on przypomina, zwłaszcza wrogom Kościoła, że największą wartością w życiu jest miłość płynąca z tego właśnie krzyża: „W krzyżu miłości nauka”.

3.Za udział w nabożeństwach pasyjnych Wielkiego Postu, można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Zyskany odpust możemy ofiarować za siebie lub na sposób pomocy za jedną duszę w czyśćcu cierpiącą.

4.Boże, daj, abyśmy jak najowocniej wykorzystali rozpoczynający się dziś okres Wielkiego Postu, przygotowania do świąt wielkanocnych.